Саборски програми културно богатство Лознице
У предсаборским данима 90. Вуковог сабора у Тршићу лозничка публика имала је праву прилику да у избору између двадесетак садржаја своје жеље и хтења освежи како књижевним сусретима, тако и позоришном и музичком уметношћу. Свако, ко се затекао пре два дана у Гимназији Вук Караџић, поводом 125. годишњице рођења песникиње Десанке Максимови, и три деценије од њеног упокојења освежио је успомену на антологијске радове познате Ваљевке из Бранковине, ауторке незаборавних поема „Крваве бајке“, „Тражим помиловање“ и других родољибивих и љубавних песама. Стваралачки обим поетесе ученицима друге смене у лозничкој гимназији представила је др Светлана Шеатовић, управница Десанкине „Задужбине„ при чему је подсетила на њене боравке у нашем крају. – Ове године саборујемо у част песникињи Десанки Максимовић која је, из своје Бранковине и Београда више пута за 95 година живота боравила у Тршићу, гостовала у овде у Гимназији и учествовала на Вуковом сабору. Наша песникиња је осећала сваки шум из свог народа. Тако је у једној ситуацији приликом доласка у Тршић са Десанком 1991. године подсетио Матија Бећковић, када га је она запитала: – Шта мислиш Матија, хоћемо ли опстати као народ? И одмах сама одговорила: – Ја се надам, Бог ће нама бити у помоћи, – подсетила је Шеатовић. Описујући Десанку у својим сећањима као вечиту даму српске поезије почивши епископ Шабачки Лаврентије рекао је да је Десанка Максимовић „остала вечита девојчица са пуно више духа него тела!“
Саборовање Вуку у Част, поред писаца уздигли су концерт Јадранке Јовановић у Вуковом дому културе и зајечарско Позориште „Зоран Радмиловић“, представом „Чеховљева соба, сезона прва“ у девет малих прича.
Пажњу културне јавности града привлачи сутрашње представљање монографије „Беседе и беседницци“, аутора др Бошка Сувајџића у рецензији лозничког академика Светислава Божића и Славка Вејиновића у 19 часова легату Миће Поповића. Ту су у текстовима приказани сви високи саборски гости – беседници од 2008. до 2023. Године.